Ne yenir?

Yöreye has enteresan yemekler var: Dallampa, karaville, gışıyak, ilabada, bademli incir tatlısı... Köylülerin dediği şekliyle "dalleme", papatyadan yapılan bir tür salata, nefis! Sadece nisan ve mayıs aylarında toplanıyor. Yazları çok ot kalmıyor, sadece sirken otu ve kaya koruğu var. Salata, turşu ve kavurması yapılıyor ve böreklere konuyor. Kaya koruğuna yörede "genevir" deniyor.

 

KARAVİLLE ( SALYANGOZ )
1 kg. karaville
3 baş kuru soğan
5 adet domates
2 adet kırmızı etli biber (arzuya göre acı biber)
1 bağ maydanoz
Karabiber
Tuz
Limon
1 su bardağı sıvı yağ
1 yemek kaşığı salça
3 diş sarımsak
Yapılışı - Karavilleler bol tuzla birlikte süzgeçte birçok kez yıkanır (suyu duruluncaya kadar). Karavilleler üste çıkacak şekilde tuzlu suda haşlanır ve suyu süzülür. Bu işlem 3 kez tekrarlanır. Karavillelerin tümsekleri bıçakla kesilir. Karavilleler tuzlu suda tekrar haşlanır ve suyu süzülür. Boş tencerede soğanlar ince doğranarak sıvı yağda kavrulur, üzerine biber, domates salçası ilave edilir. Karışımın içine karavilleler ilave edilerek 10 dk. Birlikte tencerede karıştırılır. Maydonoz, karabiber, tuz, limon, sarımsak ilave edilir. Aldığı kadar su koyup pişinceye kadar kaynatılır.

DALLAMPA ( Papatya Sapı )
Yarım kg. Dallampa
1 kaşık un
1 fincan sıvı yağ
3 diş sarımsak
1 su bardağı su
Yapılışı -Dallampalar haşlanır. Bir tencereye konur. Ayrıca tavada yağ kızdırılır. Üzerine unu ilave edilir. Biraz kavurduktan sonra salça eklenir ve sarımsaklar dövülerek ilave edilir. 1 su bardağı su ilave edilerek kaynayınca haşlanmış dallampaların üzerine dökülür. Birlikte 2-3 dakika kaynatılır ve ocaktan indirilir.

KIŞIYAK
1 kg. Kışıyak otu
2 yumurta
sıvı yağ
Bir tutam tuz
1 soğan
Yapılışı - Kışıyaklar haşlanır. Sıvı yağda soğanlar kavrulur. Haşlanmış kışıyak doğranıp soğanın üzerine ilave edilir. Biraz yağda kavrulduktan sonra yumurtalar kırılır ve ocaktan alınır.

DALLAMPA CELPLEME
Yarım kg. Dallampa
Sıvı yağ
1. yemek kaşığı salça
1. y.k. un
2 diş sarımsak
tuz
Yapılışı - Dallampalar haşlanarak bir kaba alınır. Sıvı yağda un kavrulur, tuz ve salça ilave edilir. Sarımsaklar dövülerek üzerine konur. Hemen ocaktan alınarak dallampaların üzerine dökülür. 1 su bardağı su kaynatılarak tencereye konur, 5 dakika birlikte kaynatılır.

KÖNGER ( KENGER )
1,5 su bardağı nohut
1 kg. könger
soğan
salça
sıvı yağ
tuz
Yapılışı - Köngerler 2 saat önceden ıslatılır. Sonra üzeri bıçakla dırınarak içinin özmeği ayrılır. Sonra doğranır. Sıvı yağda soğan ve köngerler kavrulur. Üzerine salça ilave edilir. Üzerine su ilave edildikten sonra kaynamaya bırakılır.Önceden haşlanmış nohutlar ilave edilerek birlikte kaynatılır.

TİLKİ KAVURMA
1 tutam tilki otu
1 baş soğan
sıvı yağ
2 yumurta
tuz
Yapılışı - sıvı yağ tavaya konur, doğranmış soğanlar ilave edilir. Biraz kavrulduktan sonra tilki otu eklenir. 5 dakika kavrulduktan sonra yumurtalar kırılır.

MÜRDÜMÜK ÇORBASI
2 su bardağı mürdümük
Sıvı yağ
1 soğan
bir tutam tuz
5 bardak su
Yapılışı - Mürdümükler suda haşlanır. Soğanlar doğranıp yağda kavrulup haşlanmış mürdümüklerin üzerine eklenir. Birlikte 10 dakika kaynatılır.

TURP UCU SALATASI
Malzeme - Yarım kg. turpucu
Sıvı yağ
Yarım limon
4 diş sarımsak
Trup ucu suda haşlanır. Bir kapta sıvı yağ, limon ve dövülmüş sarımsak ve tuz iyice çırpılır. Haşlanmış turp uçlarının üzerine ilave edilir.

ÜTMEK KAVURMASI
Malzeme - 1 tutam ütmek
2 veya 3 yumurta
sıvı yağ
tuz
Yapılışı - Soğan ütmekleri ince ince doğranır. Kızgın yağda kavrulur. Yumurtalar kırılır. Tuz ilave edilir.

İLABADA DOLMASI
İlabada yaprakları
Pirinç
Soğan
Maydanoz
Karabiber – kimyon
Sıvı yağ
Tuz
Salça
Yapılışı - İç yağda ince doğranmış soğanlar kavrulur. 1 yemek kaşığı salça ilave edilir. Pirinç, maydonoz, karabiber, kimyon, tuz ilave edilerek hepsi birlikte kavrulur. 1 bardak su ilave edilerek ocaktan indirilir. Yaprakları çapraz koyarak içleri yerleştirilir ve sarmalar yapılır. Tencereye dizilen sarmaların üzerine 2 bardak su ilave edilir. Yağ gezdirilerek kaynatılır.

DALANKITA
1,5 su bardağı su
2 su bardağı un
1 yumurta
1 tutam tuz
sıvı yağ
Yapılışı - Un, su, yumurta ve tuz birlikte mikserde çırpılır. Tavada kızdırılmış sıvı yağda dökerek kızartılır. Arzuya göre üzerine pudra şekeri dökülür.

OTLU KOL BÖREĞİ
Zemperlik, karakazıyak, dığlan, hindiba, maydanoz
1 kuru soğan
Çökelek
Kırmızı pul biber
Tuz
1 kg un
zeytinyağı
Yapılışı - Bir kapta unun içine biraz yağ ve tuz eklenerek kulak memesi yumuşaklığında hamur yapılır ve yarım saat dinlenmeye bırakılır. Çeşitli otlar ince ince doğranır, maydanoz , soğan, çökelek peynir, kırmızı pul biber, tuz ve sıvıyağ eklenerek karışım hazırlanır.Hamur portakal büyüklüğünde bezelere ayrılarak yufkalar açılır. Arasına karışım serilerek yuvarlanır ve tepsiye dizilir. Tepsiye dizilen hamurların üzerine yağ ve yoğurt çırpılarak ince şekilde sürülür. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında pişirilir.
Kaynak : www.datca.cc
 

datcarehberi@gmail.com   /   TEL : 0535 - 587 74 93